Program jWorkSheet slouží k měření vašeho času stráveného na projektech.
Zahájení nové práce se vkládá do formuláře připomínajícího tabulkový procesor.
Aplikace nabízí výstupní sestavy pro souhrnné informace, podporovány jsou i uživatelem vytvořené výstupy.
Zajímavé vlastnosti:
- snadná editace vložených záznamů včetně opravy času stráveného na projektu
- uživatelem definované HTML reporty
- dvouúrovňové rozlišení měřeného času na projekty a úkoly
- pouze jeden projekt v čase lze evidovat
- podpora minimalizace do System Tray (pro Java 6)
- ukládání dat do textového souboru ve formátu XML
- názorná prezentace ve formátu Flash
- velikost aplikace pouhých 250 kB
- aplikace je postavena na unikátní technologii UJO Framework
- nezávislost na operačním systému, běží na Java SE 5.0+
Návod k použití:
Prezentace použití programu JWorkSheet ve formátu Flash je k dispozici zde .Program se skládá se tří záložek, nejdůležitější je záložka první.
1. Události
První záložka obsahuje seznam všech započatých událostí vybraného dne. Každá událost má svůj samostatný řádek, který obsahuje čas zahájení, přiřazený projekt, úkol a nějaký popis události. Nová událost ukončí vždy událost předchozí, dobu poslední události je možné editovat (čas se zadává v minutách, decimální formát čísla je v hodinách).Poznámky:
- Čas projektů označených příznakem "PRIVATE" se nezapočítává do celkového součtu. Příkladem využití je čas na oběd.
- Po každé editaci času událostí je doporučeno stisknout tlačítko "Sort" (klávesa F6) aby došlo k přepočítání celkového času pro vybraný den.
2. Projekty a úkoly
Na druhé záložce si lze připravit všechy projekty, které chcete používat, každému projektu je možné ještě přiřadit seznam úkolů. Dokončené projekty (či úkoly) je možné označit příznakem "Finished" aby se do nových událostí nenabízely. Čísla projektů musí být jedinečná nejpozději v době ukončení programu, stejné doporučení se týká i čísla úkolu v rámci projektu.3. Parametry
Řadu vlastností je možné změnit pomocí parametrů uvedených na poslední záložce. Parametry budou podrobně zdokumentovány v některé z dalších verzí programu. V případě experimentování je možné vrátit všechny parametry do výchozího stavu stisknutím tlačítka "Default".Vlastní reporty:
Program jWorkSheet umožňuje použití vlastních výstupních sestav pro realizaci vlastních výpočtů či grafickou reprezentaci výstupních dat. Postup pro Windows je následující:- zkopírovat soubor "C:\Documents and Settings\USER\.jWorkSheet\styles\ReportBase.xsl" do XSL souboru jiného
- použit textový editor (nejlépe s podporou UTF-8) pro změnu obsahu nového XSL souboru, který bude transformovat soubor data.xml
Licence:
Aplikace jWorkSheet byla uvolněna pod otevřenou licencí GNU/GPL verze 2, program je tedy možné používat pro komerční i soukromé použití a za podmínek specifikovaných zde jsou k dispozoci i zdrojové kódy.Dokumentace zdrojových kódů ve formátu JavaDoc je k dispozici zde.
Licence třetích stran:
- Ikony autora Mark James mají licenci Creative Commons Attribution 2.5 License.
- Aplikace využívá UJO Framework s licencí Apache License, Version 2.0 pro zpracování XML formátu a zobrazování tabulkových dat.
FAQ - časté otázky:
- A: Proč vznikl jWorkSheet, když existuje podobný projekt Rachota ?
Q: Rachota je šikovný program, nicméně nelíbila se mi komplikovaná změna časů zapsaných na projektech. Po opuštění Rachoty jsem používal nějakou dobu tabulku v Excelu, kterou jsem později přepsal do Javy. - A: Je možné propojit data na nějaký informační systém?
Q: jWorkSheet si ukládá svá data ve formátu XML do souboru data.xml v uživatelském podadresáři .jWorkSheet . Pokud si uživatel připraví odpovídající čísla projektů, je možné při ukončení operačního systému odesílat tento soubor na server, který data rozparseruje a uloží do DB nějakého informačního systému. - A: Je možné filtrovat pouze některé projekty?
Q: Pomocí vlastních XSL transformací můžeme vytvořit nějaký přehled pouze pro vybrané projekty.
Nové XSL transformace se stávají součástí standardní nabídky výstupních reportů. - A: Jak vložím novou událost na začátek tabulky?
Q: Stiskněte tlačítko New -> v tabulce upravte čas události (například 7:00) -> tlačítko Sort.
Novou událost také můžete vložit do starší, stačí před seřazením dopsat ještě dobu trvání události. - A: Bude možné spustit aplikaci v System tray?
Q: Vlastnost je implementovaná od verze jWorkSheet 0.74, pokud je spuštěná pod Java 6.0. Na Linuxu je třeba ji explicitně zapnout v parametrech aplikace, některé distribuce však systray nepodporují (Xubuntu 8.04). - A: Při zápisu času zápis dvojtečky zdržuje, nešlo by to zjednodušit?
Q: Od verze 0.74 je možné zadávat čas události i bez dvojtečky.
Stahuj:
Zdrojové kódy a další soubory jsou k dispozici na SourceForge. Pokud chcete po spuštění počítače automaticky spustit vždy poslední verzi programu JWorkSheet stáhněte si instalační program jWorkSheetSetup-light.VERSION.exe.Recenze:
Seznam různých recenzí o programu jWorkSheet (v angličtině):- Linux.com: Track projects and time the easy way with jWorkSheet
- Evil Tester: How to find out where the time goes
- Moongift.jp: I try to manage working time by "jWorkSheet" (translated from Japanese by Google)
O autorovi:
- Pro připomínky, dotazy či jiné zprávy můžete použít blog http://ujoframework-cs.blogspot.com/.
- Na domovské stránce autora lze najít některé jeho další volně šiřitelné programy a jiné informace, odkaz je: http://pponec.net/ .
- Kontatní email: ujoframework(zavináč)gmail.com
PPone(c) 2007-2009